Poczuj leczniczą moc pola magnetycznego
Magnetoterapia jest jedną z najbardziej popularnych metod fizykoterapeutycznych, która wspomaga leczenie wielu schorzeń. Łagodzi dolegliwości bólowe oraz przyspiesza proces gojenia. Na szeroką skalę wykorzystywana jest w ortopedii, reumatologii czy chorobach wewnętrznych.
Na czym polegają lecznicze właściwości pola magnetycznego?
Magnetoterapia jest zabiegiem, który wykorzystuje lecznicze działanie pola magnetycznego. Wytwarza się je albo poprzez zastosowanie magnesów, albo specjalnych urządzeń. Istotą terapii jest ekspozycja całego ciała (lub wybranej części) w polu magnetycznym, które charakteryzuje się wyższą indukcją pola niż w przypadku magneto stymulacji.
Oddziaływanie pola magnetycznego sprowadza się do przenikania przez organizm, powodując zmianę funkcji biologicznych tkanek, co w efekcie prowadzi do mobilizacji procesów regeneracyjnych i odpornościowych.
Z uwagi na fakt, że magnetoterapia jest metodą nietermiczną, może być wykonywana przez bandaże, gips czy ubranie – da taki sam efekt.
Czy każdy może poddać się magnetoterapii?
Chociaż magnetoterapia jest zabiegiem bezpiecznym, istnieje kilka przeciwwskazań do kuracji. Wśród najważniejszych można wymienić między innymi:
- choroby nowotworowe,
- ciążę,
- niewydolność nerek,
- chorobę wieńcową,
- młodzieńczą cukrzycę,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- obecność elektronicznych implantów,
- gruźlicę,
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze.
Warto mieć świadomość, że niektóre przeciwwskazania mają charakter asekuracyjny. Niemniej jednak o wszelkich dolegliwościach i schorzeniach należy poinformować specjalistę.
Dlaczego warto zdecydować się na magnetoterapię?
Zabiegi z wykorzystaniem właściwości pola magnetycznego przynoszą szereg korzyści. Wpływają pozytywnie na zdrowie oraz poprawiają samopoczucie – nawet po pierwszym seansie. Dodatkowym atutem jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu kuracja nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.
Do wskazań magnetoterapii zalicza się m.in.:
- zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa,
- osteoporoza,
- odleżyny i oparzenia,
- niebakteryjne stany zapalne narządu ruchu (ostre i przewlekłe),
- stany pourazowe (np. złamania, zwichnięcia, stłuczenia),
- migreny,
- zaburzenia krążenia krwi i limfy,
- dolegliwości bólowe – ostre i przewlekłe,
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Nie da się ukryć, że magnetoterapia pozwala na osiągnięcie poprawy stanu zdrowia w dość krótkim czasie.
Magnetoterapia jest jednym z zabiegów fizykoterapeutycznych stosowanych podczas turnusów rehabilitacyjnych.